Komplex Mozgásterápia

Mi is az a Komplex mozgásterápia (KMT)?

A Komplex mozgásterápiás fejlesztés egy olyan neuropedagógiai eljárás, amely az idegrendszer plaszticitását, állandó változásra való képességét igyekszik kihasználni leginkább mozgásos, specifikus gyakorlatok segítségével. Kidolgozója, Kulcsár Mihályné szellemiségének köszönhetően egy családbarát, megoldásközpontú, kevés eszközt igénylő módszer, melyben a fejlesztés ütemének alapját a gyermek egyéni fejlődése adja, emellett törődik az alapvető érzelmi szükségleteivel is.

A terápiát az a felismerés hívta életre, hogy az idegrendszer érése szoros kapcsolatban áll a mozgás fejlődésével. Az éretlen idegrendszer különféle hiányokat, lemaradásokat, viselkedésbeli eltéréseket produkálhat. A KMT ezek csökkentésében, megszüntetésében segíthet.

A komplex mozgásterápia során a gyermek újraélheti a mozgásfejlődés szakaszait, kijavítva a hibás működéseket, így az idegrendszer is újraszerveződik, erősebbé válik, melynek következtében pozitív változások következnek be a tanulásban, magatartásban, önbizalomban.

Miben tud segíteni a Komplex mozgásterápia (KMT)?

A KMT az alábbi területeken segíthet:

  • az idegrendszer éretlen területeinek fejlődésében
  • finommotorika fejlesztésében
  • mozgásügyesítésben
  • tanulási nehézségek esetén
  • írás, olvasás, számolási nehézség korrekciójában
  • beilleszkedési nehézség esetén
  • figyelemkoncentrációs zavar javításában
  • megkésett beszédfejlődés korrekciójában
  • iskolaéretlenség esetén

 

Mi a célja a Komplex mozgásterápiás foglalkozásoknak?

A terápia során nő a gyerekek önbizalma, kitartása. Javulhat kifejezőkészségük, rendezettebbé válhatnak kis- és nagymozgásaik, ezáltal pedig könnyebben birkózhatnak meg az iskolai kihívásokkal.

Javulhat a ceruzafogásuk, egyensúlyérzékük és szem-kéz koordinációjuk, pontosodnak a finommozgások. Segíti a testséma és a dominanciák kialakulását, mindezek pedig elengedhetetlen feltételei a sikeres iskolai éveknek.

A terápia nagy segítség lehet az iskola megkezdése előtt, az iskolai felkészítés részeként, illetve kisiskolás korban is.

Hogyan zajlik a Komplex mozgásterápiára támaszkodó fejlesztés?

A gyerekek életkorát, aktuális állapotát, nehézségeit figyelembe véve olyan feladatokat végzünk, melyek az idegrendszerre hatva mozgáson keresztül fejlesztik az adott területet.
Vagyis kúszunk, mászunk, ugrálunk, pörgünk-forgunk, erősítjük a szem-kéz koordinációt, fejlesztjük a finommotorikát, az egyensúlyt, a hallást és a térérzékelést, közben pedig mondókázunk-éneklünk és jól érezzük magunkat.

A KMT fejlesztésre 4 évestől 10 éves korosztályig lehet jelentkezni. A fejlesztésen egyszerre 1-2 fő vesz részt.

A foglalkozásokon a mozgásterápia gyakorlatsora mellett játékos mozgásos feladatok, ügyességi és ritmus játékok is szerepet kapnak.

Javasolt heti foglalkozás: 2 alkalom.

A fejlesztést felmérés előzi meg.

A foglalkozások időpontja: megbeszélés szerint.

A jelentkezés folyamatos.

További információk:

A Komplex mozgásterápia hatékonyságát növeli, ha a gyermek legalább heti öt alkalommal elvégzi az adott gyakorlatsort. Éppen ezért a szülőknek lehetősége van elkérni gyermekük aktuális feladatsorát, amennyiben otthon is szeretnék folytatni a terápiát.

 

A Komplex mozgásterápia kiegészítő terápiaként is alkalmazható (gyógy)pedagógiai fejlesztés mellett.

 

Komplex mozgásterápia + (gyógy)pedagógiai fejlesztés:

Lehetőség van arra, hogy a heti 1-2 alkalommal történő pedagógiai fejlesztést kiegészítsük Komplex mozgásterápiás fejlesztéssel. Ez esetben a foglalkozásokat az előzetes felmérés alapján összeállított KMT feladatsorral kezdjük.

A foglalkozások 60 percesek, melyből 20 perc a KMT torna és 40 perc a célzott pedagógiai fejlesztés (pl.: emlékezet-, figyelem-, olvasás-, írás-, szövegértés fejlesztés stb.).

 

Scroll to Top